Nakładanie tylko wierzchniej warstwy drewna jest techniką produkcji mebli znaną ludzkości od dawna – już dawni Egipcjanie tym sposobem zmieniali mniej reprezentatywne meble by wyglądały bardzo bogato. Fornirowanie mebli sprawia, że drobnym kosztem można z taniego mebla stworzyć taki, który wygląda jak wyrzeźbiony z litego drewna. I to dowolnie wybranego drewna, nawet bardzo drogiego i rzadkiego drzewa.
Chociaż możemy się tylko domyślać jak dokładnie wyglądały wnętrza willi antycznego kraju faraonów to metoda nakładania forniru jest dzisiaj bardzo popularna. Teraz okleinowaniu podlegają inne produkty potrzebne do produkcji mebli – np. formatki wiórowe czy mdf. Sam materiał okleiny również uległ rozwojowi. Produkowanie tego surowca stało się trudne i mało ekologiczne. Nowoczesna technologia wytwarzania oklein stworzyła więc okleinę modyfikowaną. Jest to zupełnie naturalny materiał, który powstaje z drewna pozyskiwanego z plantacji gatunków szybko rosnących. Drzewa te są skrawane, barwione i łączone w bloki poprzez mechaniczną obróbkę. Owa metoda powoduje, że przy kolejnym cięciu wzór słojów i kolorystyka płatu jest dowolnie modyfikowana – jedyną granicą jest pomysł projektanta. Mamy więc lekko modyfikowany produkt tworzony ekologicznie, który barwą może przypominać tak te popularne, jak i niespotykane i drogie gatunki drzew. A to wszystko za niesamowicie niską cenę. Dlatego okleina na meble zdobywa tak łatwo popularność.
Kolejnym atutem okleiny modyfikowanej jest niemalże całościowa powtarzalność rysunku i kolorystyki liści. W przypadku forniru naturalnego wszystko zależy od tego, w jakim środowisku rosło drzewo – odcień i kształt poszczególnych oklein mogą być skrajnie różne. W przypadku forniru modyfikowanego ten problem znika. Nie ma w tym przypadku miejsca na wady w rodzaju: inna barwa, nierówny rysunek słojów czy sęki. Jednocześnie produkt ten jest zbudowany z drewna, więc jest bardziej szlachetny niż laminat czy okleiny papierowe. To ten rodzaj okleiny będzie zdobywał coraz więcej części świata meblarskiego. I dobrze, bowiem jest on wygodny dla mniejszych producentów, większych producentów czy projektantów.