Zanim zaczniemy budowę domu musimy zapoznać się jakie projekty domów są na rynku i wybrać ten właściwy. Gdy już załatwimy wszystkie niezbędne formalności to możemy zabrać się do pracy.
Budowa domu trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do roku, a w szczególnych przypadkach nawet dłużej. Możemy ją rozpocząć, gdy mamy za sobą już wszystkie formalności i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Przed przystąpieniem do robót należy przygotować plac budowy. Najlepiej robić to wczesną wiosną, gdy stopnieje śnieg i grunt nie jest już zmarznięty. Na samym początku powinniśmy wytyczyć granice naszej działki. Robi to geodeta. Zwykle w narożnikach ustawia się drewniane pale lub betonowe słupki. Na tym etapie realizujemy też przyłącza wodno-kanalizacyjne i energetyczne. Wszelkie pozwolenia na przyłącza najlepiej załatwiać jesienią lub zimą, aby po ich uzyskaniu można było przystąpić wiosną do pracy. Przepisy prawa budowlanego stanowią, iż teren budowy domu powinien zostać ogrodzony i oznakowany żółtą tablicą informacyjną. Zazwyczaj stawia się ogrodzenie prowizoryczne, które nie utrudnia wjazdu samochodów i maszyn na plac budowy. Najlepszym rozwiązaniem jest płot z desek lub po prostu siatka ogrodzeniowa. Minimalna wysokość takiego ogrodzenia powinna wynosić 1,5 metra. Jeżeli nasza działka jest nierówna, warto wygładzić jej powierzchnię. Ułatwi to poruszanie się po niej. Może się także zdarzyć, że konieczne będzie utwardzenie terenu. Bardzo ważną sprawą jest wyznaczenie granic naszego przyszłego domu. Powinien to zrobić geodeta według planu załączonego do pozwolenia na budowę. Obszar przyszłego domu wytycza się palikami i plastikową taśmą.
Na materiały i narzędzia potrzebne do budowy będzie nam potrzebne pomieszczenie gospodarcze. Na każdej budowie musi być także toaleta dla robotników. Najlepiej wypożyczyć toaletę przenośną (turystyczną). Musimy wyznaczyć również miejsce na składowanie śmieci i różnych odpadów.