Jednym z najbardziej popularnych obecnie pokryć dachowych jest blacha na rąbek stojący. Jest to powrót do tradycji tworzenia pokryć dachowych metodą “na felc”. Takie prace wymagają dużego kunsztu dekarskiego przez co uzyskuje się wysoką szczelność dachu w różne stany pogody, czy to w deszcz czy wiatr.
Montaż paneli uzależniony jest od rodzaju dachu. Pokrycie dachu przy użyciu blachy na rąbek stojący cechuje się unikalną możliwością formowania. Blachy te nadają się na każdą powierzchnię, można je instalować na dowolnych kształtach. Montaż polega na łączeniu wyprofilowanych arkuszy blachy poprzez właściwe jej zaginanie na całej długości. Wyjątkową szczelność zapewnia podwójne zagięcie bocznych krawędzi blachy. Takie krycie dachu jest szybkie i łatwe dzięki wykorzystaniu sposobu montażu na specyficzny, gotowy zamek zatrzaskowy.
Blachy na rąbek stojący można kłaść na dachach z pełnym deskowaniem, jak i tych wentylowanych. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia konstrukcji pod panele. Jej prawidłowe wykonanie zagwarantuje poprawny montaż i elegancję dachu oraz pozwoli na ominięcie różnych pofalowań i odkształceń.
Blachy na felc mają wiele zalet. Do najważniejszych zaliczymy ich dłuższą żywotność co daje zmniejszenie kosztów eksploatacji, różnorodność wykończenia, czterdziestoletnią gwarancję, wielość warstw ochronnych oraz szeroką gamę barw. Mnogość zalet pozwala na stosowanie blachy także jako panelu ściennego, który zapewnia oryginalne wykończenie elewacji w poziomym lub pionowym układzie.
Blachy rąbek stojący polecane są przede wszystkim do krycia dachów przeznaczonych do renowacji obiektów objętych ochroną konserwatorską oraz obiektów sakralnych. Jednak coraz częściej daje się zauważyć ich wykorzystywanie na budynkach jednorodzinnych, nowowybudowanych apartamentowcach czy budynkach użyteczności publicznej. Egzamin zda także na dachach posiadających duże powierzchnie, a im większa ich złożoność tym efekt końcowy będzie satysfakcjonujący.

By Redakcja

Mam na imię Mariusz. Z branżą budowlaną związany jestem od lat, również zawodowo. Na blogu publikuję głównie w dziale "Budowa domu", gdzie doradzam najlepsze rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym "budowniczym".

One thought on “Blachy na felc”
  1. no prawie się zgodzę, z artykułem szkoda tylko, że autor nie podkreślił, że jest to jedno z droższych pokryć dachowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *