Rąk do pracy na rynku budowlanym brakuje. Deficyty kadrowe są szczególnie odczuwalne wśród wykwalifikowanych inżynierów budownictwa. Dzięki temu zarobki w branży budowlanej są na stosunkowo wysokim poziomie. Co można robić po budownictwie? Ile zarobimy po studiach?
Budownictwo ogólne
Studia inżynieryjne, zwłaszcza budownictwo, to kierunki przede wszystkim techniczne. Dlatego z góry trzeba się przygotować na zajęcia obejmujące takie przedmioty jak matematyka, fizyka i chemia. To jednak nie wszystko. Pomimo tego, że dzisiaj do projektowania budynków i konstrukcji budowlanych używane są zaawansowane programy CAD, to jeśli planujemy pracować jako projektant czy architekt, umiejętność tworzenia rysunków technicznych jest niezbędna.
Kończąc studia licencjackie na kierunku Budownictwo ze specjalnością Budownictwo ogólne, zyskujemy kwalifikacje umożliwiające pracę w biurach projektowych, firmach budowlanych i remontowych oraz w instytucjach państwowych zajmujących się np. nadzorem budowlanym. Naukę można kontynuować na studiach II stopnia, zyskując tytuł magistra inżyniera budownictwa. Jeśli jednak nie interesuje nas budownictwo ogólne, możemy wybrać inną specjalność budowlaną, jaką oferuje UTH w Warszawie – Budowę i eksploatację dróg.
Budowa i eksploatacja dróg
O ile budownictwo ogólne zajmuje się konstruowaniem i wznoszeniem obiektów budowlanych. O tyle budownictwo drogowe i eksploatacja dróg skupia się na projektowaniu, wykonawstwie i remoncie dróg, wraz z całym ich otoczeniem, czyli instalacjami, wiaduktami, mostami, poboczami itd. Podobnie jak przy Budownictwie ogólnym specjalność tę można kontynuować na studiach II stopnia.
Praca i zarobki
Jak na początku wspomniano, o brak pracy absolwenci budownictwa nie będą musieli się martwić. Dlatego, jeśli tylko mamy trochę zmysłu technicznego i chcemy zapewnić sobie bezpieczną przyszłość zawodową, warto całkiem poważnie rozważyć kierunki studiów, związane z budownictwem. Obecny boom budowlany obejmuje nie tylko wznoszenie budynków, ale także budowę nowych dróg i autostrad, które z czasem trzeba będzie remontować. Co do zarobków, to inżynierowie budownictwa ogólnego nie mogą narzekać. Mediana płac w tej branży wynosi około 4 660 zł brutto*. Podobnie zresztą jak inżynierowie budowy dróg, chociaż Ci mogą zarobić nieco więcej. Mediana w ich przypadku wynosi bowiem około 4 770 zł brutto*. Oczywiście jest to średnia zarobków i mogą one się różnić w zależności od regionu, czy wielkości firmy. Mogą być większe lub nieco mniejsze. Jednak nie da się ukryć, że na profesje związane z budownictwem jest aktualnie olbrzymie zapotrzebowanie, które warto wykorzystać do budowania stabilnej kariery zawodowej.