Jedną z form kupienia tańszego mieszkania jest wybór opcji jaką niektórzy developerzy proponują swoim klientom. Zawiera ona wykończenie mieszkania co umożliwia zaoszczędzenie na cenie materiałów gdyż zapłacimy za nie 7% VAT`u zamiast 22%. Kupując mieszkanie mamy możliwość wyboru standardu jego wykończenia. Przeważnie są to dwa stany deweloperski i “pod klucz”. Wybór nie jest łatwy dla większości kupujących, lecz większość klientów nadal kupuje mieszkania nie urządzone. Ok. 40 proc. Polaków chce mieć możliwość zaprojektowania wnętrza swojego wymarzonego “M” według własnego gustu oraz chcą zapłacić jak najmniej za mieszkanie a urządzać je już w trakcie z miesiąca na miesiąc. Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce można określić, jako sytuację “klient nasz Pan”, gdzie klient decyduje gdyż duża ilość mieszkań stoi niesprzedanych. Kupujący wiedzą, że odwróciła się ich karta i teraz oni rządzą na rynku nieruchomości, przez co zwiększyli swoje wymagania względem, jakości wykończenia, ceny i terminowości.

W Polsce w branży budowlanej funkcjonują trzy określenia stanu oddania mieszkania: surowy, deweloperski i gotowy do zamieszkania, tzw. “pod klucz”.

Stan surowy to najuboższa wersja mieszkania. Mieszkanie w żaden sposób nie jest wykończone, ściany nie są otynkowane, bez jest izolacji i wszelkich instalacji, nie znajdziemy też posadzek oraz stolarki wewnętrznej i zewnętrznej.
Stan deweloperski przeważnie ściany są otynkowanie, czasami nawet pokryte gładzią gipsową, rozprowadzona jest instalacja wodno-kanalizacyjna, elektryczna i c.o., znajduje się też wylana posadzka, centralne ogrzewanie oraz doprowadzoną instalację elektryczną.

Wybierając opcję “pod klucz” lub “na gotowo” kupujący teoretycznie może zaoszczędzić 15% ceny materiałów przeznaczonych do wykończenia. Pozorna oszczędność wynika z różnicy w kwocie podatku VAT. Podatek za zakup materiałów budowlanych wynosi, bowiem 22%, podczas gdy usługa wykończenia przez dewelopera kosztuje 7% VAT. Nabywca musi natomiast zapłacić za usługę (robociznę) wykończenia. Cena wykończeniówki “na gotowo” zawiera przeważnie projekt architektury i aranżacji wnętrz.

Standard surowy i deweloperski są ciągle bardzo popularne w Polsce odwrotnie jest w Europie Zachodniej gdzie jest rzadkością. Kryzys na rynku pierwotnym mieszkań i zwiększenie roli kupującego spowodował zwiększenie się udziału oddawanych mieszkań w Warszawie i innych miastach już wykończonych. Ogromną zaletą takiego mieszkania wykończonego jest szybkość, z jaką do takiego mieszkania można się wprowadzić. Oszczędzamy też sporo nerwów związanych z fachowcami, którzy będą wykańczać nasze mieszkanie i stracony czas poświęcony na zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych. Pomimo dużej ilości zalet, w Polsce opcja wykończenia “na gotowo” w dalszym ciągu nie należy do powszechnych i kojarzy się głównie z mieszkaniami o wysokim standardzie lub apartamentami. Deweloperzy mieszkań widząc zainteresowanie tą formą wykończenia wprowadzają ją powoli do swoich ofert.

One thought on “Ceny mieszkań w Warszawie spadają o 15%”
  1. Bardzo pocieszający fakt, jednak na zachodzie Polski ceny mieszkań cały czas utrzymują się na tym samym poziomie, zaobserwowałem również lepszą sytuację w kwestii udzielania kredytów. Oby następne miesiące przyniosły nam jeszcze lepsze wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *