Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ile korzyści może płynąć z faktu, że ocieplimy elewacje naszego domu. Ostatnimi czasy bardzo popularną formą docieplania są tynki bez spoinowe, które nie tylko świetnie zatrzymują temperaturę w domu i izolują elewację, ale nadają budynkom bardzo estetyczny i ciekawy wygląd.
Metoda systemów dociepleniowych bazujących na tynkach polega na nałożeniu ich na cienką warstwę izolacyjną z włókna szklanego. Funkcja tynków jest więc zasadniczo estetyczno – ochronna. Istnieje kilka rodzajów tynków, a ich klasyfikacja pozwala na dokonanie właściwego wyboru osobom, które decydują się na zastosowanie właśnie tej metody możemy uzyskać ocieplone elewacje budynku. Zasadniczo rozróżniamy tynki mineralne, silikatowe, polisilikatowe, akrylowe i silikonowe. Podstawą tego podziału jest zróżnicowanie ze względu na rodzaj spoiwa, czyli substancji wiążącej tynki, sprawiającej, że są one trwałe i niezniszczalne oraz solidnie izolują warstwę ocieplenia.
Otóż tynki mineralne bazują na mieszance wapna i cementu, które są środkami wiążącymi, sprawiającymi, że tego rodzaju tynki są trwałe i odporne na grzyby, jednak bardzo trudno utrzymać ich czystość.
Tynki silikatowe i polisilikatowe bazują na potasowym szkle wodnym i jego zmodyfikowanej odmianie, która sprawia, że mogą one być stosowane na mineralnych podłożach, a utrzymanie ich czystości również jest bardzo skomplikowane. Inaczej sprawa wygląda w przypadku tynków akrylowych, których substancją wiążąca jest żywica akrylowo – styrenowa. Ta mieszanka jest bardzo elastyczna, możliwa do położenia na każdym podłożu i bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Zalety tej mieszanki sprawiają, że jest ona najczęściej wykorzystywana do pokrywania elewacji.
Ostatni typ tynków, silikonowy, jest skomponowany na bazie żywic silikonowych, które podobnie jak akryle nadają się do każdego podłoża i są elastyczne oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Tego typu tynki cienkowarstwowe, które zostały wymienione w powyższej klasyfikacji mogą być stosowane jako zarówno pokrycie bezpośrednie elewacji jak i element wykończeniowy budynków.