Elewacje drewniane są jedną z najstarszych metod ochrony ścian zewnętrznych od dawna stosowane są w budownictwie na całym świecie.
Inwestorzy wybierają elewacje drewniane z uwagi na walory zdrowotne, ekonomiczne, a także komfort otoczenia. Kojarzą się one z naturą, ciepłem i bezpieczeństwem, dlatego też możemy je spotkać w nowoczesnych osiedlach, obiektach handlowych i biurowych, prywatnych rezydencjach.
Wykonujemy elewacje drewniane z wybranych europejskich, amerykańskich i afrykańskich gatunków drewna: cedr kanadyjski, modrzew syberyjski, świerk skandynawski, tatajuba i okoume. Cedr kanadyjski jest idealnym drewnem do zastosowania na elewację. Natomiast tatajuba pochodzi z Brazylii i ten gatunek drewna dzięki swojej gęstości i naturalnym właściwościom jest odporny na czynniki atmosferyczne oraz grzyby i owady. Żółto brązowy, a po upływie czasu ciemno brązowy kolor drewna w połączeniu z profilem deski nadaje w efekcie końcowym atrakcyjną i ciekawą formę elewacji budynku. Od niedawna spotykanym materiałem wykończeniowym ścian budynku jest gatunek drewna okoume.
Elewacje drewniane można podzielić na: mocowane na rusztach elewacje wykonane z desek (tzw. oblicówka drewniana). Elementy te mocuje się przy użyciu gwoździ i wkrętów ze stali nierdzewnej oraz kołków rozporowych. Gotową elewację drewnianą pokrywa się wodoodpornym lakierem lub bejcą. Stosowane są także elewacje drewniane wykonane z gontów. Elewacje tego typu są rzadziej spotykane, mimo iż wyglądają elegancko i naturalnie. W zależności od rodzaju gontów przydatność takiej elewacji może wynieść nawet 100 lat.
Na zachodzie stosowane są już elewacje z materiałów drewnopochodnych przykładem są z elementów z włókien drzewnych połączonych odpowiednią substancją, sprasowanych pod ciśnieniem i powleczonych farbą akrylową, które odporne są na gnicie i insekty.
Z moich obserwacji wynika, że powstaje co raz więcej domów właśnie z drewnianą elewacją. Sądzę, że to dobrze, przynajmniej jakieś urozmaicenie w architekturze będzie.
Bardzo ciekawe elewacje drewniane widziałem na stronie elewacje-wentylowane.pl z fasadami wentylowanym. Zobaczcie zresztą sami.
Elewacje drewniane wracają do mody, jednak aby przetrwały długo trzeba podczas projektowania i montarzu zwrać duża uwage na detale. Drewno moze być twarde które moze wytrzymać bez konserwacji do 60 lat lub inne miekkie które od 15 lat w górę. Jednak odpowiednia konserwacja oraz zastosowanie wymaganej wentylacji to podstawa. Wówczas taka elewacjia moze przetrwać bardzo długo. Drewno nie musi być odrazu importowane, fakt jeżeli ktoś chce i ma na to pieniądze tomoze przepłacać, w innych przypadkach lepiej chyba użyc bejcy zeby imitować kolorem inne gatunki używając tanszego drewna sosnowego lub świerkowego.