Hałas w środowisku pracy jest jednym z czynników, który wpływa szkodliwie na organizm. Uszkadza słuch, a nawet może doprowadzić do jego utraty. Ponadto stwierdzono, że hałas nie tylko naraża na uszczerbek narząd słuchu, ale również zakłóca funkcjonowanie wzroku, układu nerwowego oraz pokarmowego, minimalizuje wydolność fizyczną i psychiczną. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem zbyt dużego hałasu zachodzi skurcz drobnych naczyń tętniczych.
Istnieje mnóstwo sposobów ujmowania parametrów hałasu. Najdokładniejszymi metodami jest określanie mocy akustycznej w pomieszczeniach bezechowych, pogłosowych oraz w komorach. W środowisko pracy występuje zarówno hałas słyszalny, jak i hałas o częstotliwościach niesłyszalnych. Hałas infradźwiękowy to hałas o częstotliwości poniżej 20 Hz, najczęściej emitowany przez urządzenia przepływowe oraz maszyny, takie jak młoty, silniki wysokoprężne oraz dmuchawy wielkopiecowe. Fale infradźwiękowe, podczas osiągania dużych długości mogą się rozbiegać na duże dystanse, tym samym stwarzać zagrożenie. Hałas w pracy jest czynnikiem niezmiernie uciążliwym oraz odbijającym się na efektywności pracy, szczególnie gdy praca wymaga wysiłku intelektualnego. Istnieje wiele metod, dzięki którym można uchronić się przed hałasem. Najskuteczniejszą z nich jest wyciszenie źródła hałasu. By to uzyskać należy dążyć do takiego ustawienia maszyny lub obudowania, aby dźwięki, które emitują nie nakładały się na siebie i nie powodowały nasilenia ogólnego hałasu. Do podstawowych artykułów ochrony indywidualnej należą tzw. ochronniki słuchu, czyli słuchawki lub nauszniki.
Wszystkie te sposoby nie sprawiają jednak, że hałas zniknie, dlatego też warto pamiętać, że podstawową metodą walki z hałasem jest usuwanie go u źródła.