Inklinometry umożliwiają prowadzenie pomiarów geotechnicznych. Wykorzystywane są przede wszystkim do monitoringu głębokich warstw podłoża. Zastosowanie znajdują podczas prowadzenia robót budowlanych na głębokościach poniżej powierzchni terenu czy w monitoringu stateczności zboczy. Można dzięki nim kontrolować wychylenia robót przemysłowych i drogowych, a także ścian szczelinowych i skalnych oraz obiektów zabytkowych.
Monitorowanie zmian
Inklinometr pozwala na sprawdzenie wychyleń kątowych w dowolnym punkcie i przeprowadzenie monitoringu ewentualnych przemieszczeń i odkształceń wewnątrz podłoża gruntowego. Celem badań jest sprawdzenie, czy doszło do ewentualnych deformacji, jaka jest ich wielkość, głębokość i w jakim przedziale czasu zaszły. Instalacje inklinometryczne mogą być montowane zarówno w samych gruncie, jak i w konstrukcji.
Pomiary pionowe i poziome
W pomiarach wykorzystywane są inklinometry pionowe i poziome. Te pierwsze pozwalają określić stateczność konstrukcji oporowych, skarp, obudów wykopów. Używane są do monitorowania deformacji o charakterze poziomym w zaporach ziemnych i nasypach, podczas tunelowania. Wykorzystywane są również do badania osuwisk.
Inklinometry poziome stosowane są do mierzenia przemieszczania się terenu w kierunku poziomym czyli jego osiadanie lub podnoszenie się.
Precyzja i wytrzymałość
Współczesne inklinometry są bardzo precyzyjnymi przyrządami pomiarowymi. Pozwalają na bezstykowy pomiar odchylenia od pionu w sposób absolutny. Gwarantują wysoką dokładność i rozdzielczość pomiaru. Obudowy inklinometrów zazwyczaj są dostosowane do pracy w trudnych warunkach środowiskowych – są odporne na korozję czy wilgoć.
Artykuł powstał dzięki: Metris Sp. z o.o.