Kanalizacja w domu lub mieszkaniu, zarówno ta zewnętrzna jak i wewnętrzna nie wymaga obsługi dopóki jest drożna. Problem pojawia się gdy dochodzi do zatkania rury kanalizacyjnej. Często bywa, że tak na ogół prosta usterka może przysporzyć wielu problemów lub stać się wręcz niemożliwą do usunięcia. Pozostaje wtedy jedynie wezwać hydraulika lub firmę specjalizującą się w czyszczeniu kanalizacji.
Najlepszym sposobem na niewielkie zatory w kanalizacji wewnętrznej jest gumowa przepychaczka. Urządzenia starego typu wyposażone były w gumowy kielich z drewnianą rączką. Teraz coraz częściej możemy spotkać się z mechanizmem pneumatycznym, który nie wymaga używania aż tak dużej siły. Zanim jednak zaczniemy oczyszczać zatkany odpływ należy uszczelnić otwór przelewowy wanny lub umywalki. Działanie takiej przepychaczki jest banalnie proste. Przykładamy ją do otworu wanny, umywalki lub zlewu i energicznie dociskamy. Gumowy kielich zacznie wysysać z kanalizacji powietrze i wytwarzać ciśnienie, które zlikwiduje zator. Pomiar poziomu cieczy powinien wskazać znacznie niższy poziom ścieków.
Innym bardzo dobrym pomysłem jest użycie środków chemicznych, dostępnych w każdym supermarkecie, których zadaniem jest rozpuszczenie resztek jedzenia czy innych zanieczyszczeń. Jeśli ta metoda nie przyniesie pożądanego skutku wówczas należy sięgnąć po specjalną sprężynę tzw. żmiję. Sprężyna taka to po prostu zwinięty spiralnie drut z ostrą końcówką z jednej strony i korbą z drugiej strony. Do zatkanej rury wprowadza się ostrą część kręcąc jednocześnie powoli i z wyczuciem korbą. Operację taka najlepiej wykonywać w dwie osoby.
Jeśli opisane powyżej metody nie pomogą pozostaje nam jedynie skorzystać z pomocy wykwalifikowanej firmy, również jeśli zatkana została kanalizacja zewnętrzna. Najczęściej wykorzystywany jest tu wysokociśnieniowy wóz, który wyposażony jest w pompę tłoczącą wodę pod wysokim ciśnieniem oraz wąż i sondy poziomu wody.
Ostatnia metoda pozwala na czyszczenie przewodów kanalizacyjnych z zanieczyszczeń miękkich takich jak muł czy piasek, a także twardych jak np. tłuszczy, osadów betonowych lub korzeni, które wrastając w kanalizację blokują przepływ w jej wnętrzu. Stosuje się ją przede wszystkim na odcinkach łączących studzienki kanalizacyjne jak i od studzienek kanalizacyjnych do pomieszczeń, wykorzystując wysokie ciśnienie wody, dochodzące do 180 atm.