Przestrzeń na poddaszu to przeważnie bardzo duże wyzwanie podczas urządzania wnętrza. Jednak warto poświęcić czas i urządzić je dobrze, ponieważ mają naprawdę duży potencjał. Poddasza są przytulne, ciche i mają niepowtarzalny klimat, dlatego też często spełniają rolę sypialni. Przy aranżacji wnętrza należy dobrać odpowiednie meble do sypialni oraz właściwie je umiejscowić. Ważną rolę będą grały tutaj kolory i światło. Warto podkreślić wyjątkowe walory poddasza – zostawić elementy konstrukcyjne w postaci belek, zastosować okna dachowe. Sypialnia na poddaszu wyróżnia się tym, że jest to pomieszczenie wyjątkowo ciche i spokojne. Pozwala na odgrodzenie się od reszty domu i stworzenie wyjątkowego, sypialnianego klimatu.
Jak ustawić łóżko w sypialni na poddaszu?
Postawienie łóżka w miejscu, gdzie są największe skosy, wydaje się dobrym pomysłem, ale tylko do pewnego momentu. Patrząc na problem praktycznie, codziennie rano groziłoby to uderzeniem głową w sufit. Z tego właśnie powodu lepiej zrezygnować z tego pomysłu i postawić łóżko w miejscu, gdzie ściany mają standardową wysokość. Warto zostawić trochę miejsca po bokach na inne meble sypialniane, jak na przykład małe szafki nocne, gdzie swoje miejsce będzie miała lampka nocna, budzik czy ładowarka do telefonu. Ważnym aspektem jest również odrobina miejsca po bokach łóżka, aby każda z osób mogła swobodnie tam dotrzeć. Do sypialni na poddaszu zazwyczaj pasują standardowe łóżka.
Jakie meble do sypialni o niskim suficie?
W przypadku sypialni, gdzie wysokość pomieszczenia nie pozwala na wstawienie standardowego łóżka, ciekawym rozwiązaniem są meble do sypialni w stylu japońskim, gdzie rama łóżka jest bardzo niska (ok. 20 cm nad podłogą).
Mimo skosów, przestrzeń na poddaszu warto dobrze zagospodarować, ale nie wolno jej zagracić lub za mocno zastawić. Idealnym rozwiązaniem może okazać się szafa wnękowa wykonana na wymiar. Jeśli jednym z modułów szafy będzie lustro, dodatkowo optycznie powiększymy przestrzeń i dodamy w niej światła. W szafie można przechowywać pościel czy ubrania.
Oświetlenie sypialni na poddaszu
Światło dzienne w sypialni na poddaszu nie stanowi problemu, jeśli mamy okna połaciowe. Przez okna dachowe wpada zazwyczaj bardzo dużo światła i we wnętrzu jest jasno i energetycznie. Jeśli chodzi o światło sztuczne, to architekci są zgodni, że zamiast jednego, intensywnego punktu świetlnego, lepiej postawić na kilka małych punktów o niższym natężeniu światła. Światło będzie wtedy bardziej naturalne. Nie należy zapominać o odpowiednim doświetleniu kluczowych miejsc, jak na przykład wezgłowie łóżka. Pozwoli to na komfortowe odprężenie się podczas lektury ulubionej książki wieczorem.