Wielu ekspertów zgadza się, że wybór projektu z garażem w bryle budynku jest jedną z najbardziej oszczędnych opcji – zarówno pod względem potrzebnych materiałów, robocizny jak i w odniesieniu do przestrzeni na działce.
Nie wszystkim jednak odpowiada garaż w domu. Poza kwestiami estetycznymi, przeciwnicy takiego rozwiązania przywołują problemy z izolacją (akustyczną, zapachową) oraz pochłanianie przestrzeni, która mogłaby być dodatkowym pokojem. Wiele osób decyduje się na budowę garażu, mieszkając już w domach.
Czym kierować się przy wyborze projektu?
Przede wszystkim należy zdecydować, czy garaż będzie przylegał do domu – jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia utworzenie przejścia bezpośrednio do części mieszkalnej. Użytkownicy garażu docenią to zwłaszcza podczas zimy, deszczu lub powrotu z większych zakupów. W przypadku niedużej działki jest to często jedyna możliwość. W tej chwili wiele biur architektonicznych posiada w swojej ofercie projekty domów z garażem, warto się więc dobrze rozejrzeć na rynku.
Decydując się na garaż wolno stojący (o ile oczywiście pozwalają na to warunki działki) warto postawić go nieco bliżej bramy wjazdowej do posesji – pozwoli to na zaoszczędzenie czasu na odśnieżanie wyjazdu.
Dobrym pomysłem jest rozważenie garażu na dwa stanowiska, nawet jeżeli posiadamy jeden samochód. W przypadku pojawienia się drugiego auta nie będzie problemu z dobudowaniem wiaty, a do tego czasu będzie to idealne miejsce na majsterkowanie, przechowywanie rowerów czy domowych sprzętów.