W pomieszczeniach narażonych na oddziaływanie wody, w których wskaźnik wilgoci plasuje się ponad normę powinniśmy stosować adekwatne do tego wykończenie. Najczęściej wybór pada na płytki ceramiczne, a luki pomiędzy nimi uzupełnia się spoiną.
Gdy dokonamy wyboru wzoru oraz koloru płytek, które pojawią się w naszej łazience przechodzimy do dopasowania odpowiedniej fugi. W tej kwestii, wybór jest nie mniejszy. Różnorodne odcienie i dodatki np. w postaci popularnego ostatnio brokatu to indywidualna sprawa, która zależy od osobistych upodobań. Jednak ważny jest także rodzaj zastosowanej spoiny.
Wśród zapraw odpornych na wilgoć wyróżnia się fugi mineralne, cementowe oraz uelastycznione. Pierwsze z nich należą do grupy najczęściej stosowanych stąd też dostępne są w szerokiej gamie kolorów. Powstają w skutek mieszaniny cementu, wypełniaczy mineralnych oraz modyfikatorów. Jeśli chodzi o fugi cementowe, uzupełnia się nimi przestrzeń przy płytkach mniejszych, ceramicznych bądź kamiennych. Kolejna grupa spoin uelastycznionych znajduje zastosowanie przy bardziej wymagających powierzchniach, narażonych również na częstą zmianę temperatury np. na balkonie lub tarasie itp. Świetnie sprawdza się także jak spina pomiędzy glazura ułożoną na ogrzewaniu podłogowym.
Wybierając jedną z podanych możliwości sprawimy, że nasza łazienka będzie nie tylko ładna, ale także będzie nam służyć przez parę lat.