Budownictwo modułowe to dziedzina, która na przestrzeni lat znacząco się rozwinęła i zyskała na popularności. Wynika to z faktu, iż polega ono na wcześniejszym wykonaniu w zakładzie odpowiednich modułów (kontenerów) przeznaczonych do dalszej konstrukcji budynków już na miejscu ich przeznaczenia. Jedną z dziedzin, w jakiej stosuje się to rozwiązanie jest branża mieszkalna. Co zawierają i w jaki sposób można zatem wykorzystać tego typu kontenery?
Kontenery mieszkalne – co to takiego?
Kontener mieszkalny to rozwiązanie, które łączy ze sobą funkcjonalne aspekty kontenerów socjalnych oraz kontenerów sanitarnych. Oprócz komfortowej przestrzeni mieszkalnej, znajduje się w nim również podstawowe wyposażenie sanitarne, tj. przede wszystkim niewielki aneks kuchenny z lodówką i kuchenką elektryczną, gdzie można bez problemu przyrządzać posiłki oraz łazienkę z ubikacją. Dzięki zastosowaniu tych udogodnień, kontener mieszkalny jest w stanie zagwarantować niezbędne warunki do tego, by bez jakiegokolwiek dyskomfortu przebywać w nim przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu.
Konstrukcja tego rodzaju kontenerów to spawana rama podłogi i stropodachu oraz słupy usytuowane w narożach modułu. Wszystkie elementy konstrukcji posiadają powłoki antykorozyjne. Znajduje się w nich podłoga z ocynkowanej blachy trapezowej, wełny mineralnej, płyty OSB i wykładziny PCV. We wnętrzu kontenera montuje się instalacje elektryczną, grzewczą, wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną oraz kanalizacyjną. W skład wyposażenia kuchni wchodzi aneks kuchenny zawierający zlewozmywak jednokomorowy, elektryczną kuchenkę 2-palnikową oraz lodówkę, natomiast wyposażenie sanitariatu to muszla toaletowa, umywalka, natrysk, elektryczny podgrzewacz wody, lustro z półką oraz uchwyt na papier toaletowy.
Kontenery mieszkalne – jak wykorzystuje się je w praktyce?
Kontenery mieszkalne to najczęściej wybierane rozwiązanie dla zapewnienia komfortowych warunków pracownikom budowlanych w trakcie realizacji prac budowlanych. W takich przypadkach pełnią one przede wszystkim funkcję zaplecza biurowego oraz socjalnego, jednakże mogą także spełniać inne role. Nierzadko bowiem z kontenerów mieszkalnych tworzy się samodzielne, tymczasowe bądź stałe budynki biurowe czy obiekty handlowe. Zdarza się również, iż służą one pojedynczym osobom bądź całym rodzinom jako zastępcze bądź stałe domy lub mieszkania socjalne.
Możliwość komfortowego funkcjonowania w kontenerach mieszkalnych zapewnia odpowiednie ocieplenie ścian, dachu i podłogi. Ponadto całość takiego lokum jest wykonana w sposób niezwykle estetyczny, co istotnie wpływa na jakość życia w kontenerze. Istotne jest również to, iż przy większej liczbie osób pojedyncze kontenery można ze sobą łączyć i dowolnie modyfikować, powiększając dzięki temu zabiegowi przestrzeń użytkową.