Wózki widłowe to sprzęt powszechnie wykorzystywany w transporcie magazynowym, usprawniający przemieszczanie towarów. Operator wózka widłowego zobowiązany jest do ukończenia specjalistycznego kursu, który umożliwia nabycie stosownego certyfikatu przyznającego uprawnienia na obsługę tego rodzaju pojazdów.
Kurs na wózki widłowe składa się z dwóch części, gdzie uczestnik szkolenia poznaje budowę pojazdu i nabywa umiejętność jego obsługi. Znajomość budowy wózków widłowych jest niezbędna dla zachowania wszelkich obowiązujących w pracy norm bezpieczeństwa wskazanych przez ustalone przepisy. Operator nie tylko zajmuje się obsługą wózka widłowego, ale jest również zobowiązany do dokonywania regularnych przeglądów, aby wykluczyć awarię maszyny, która mogłaby zagrażać bezpieczeństwu pracowników. Okresowe czyszczenie techniczne maszyn jest więc niezbędne, a wszelkie zauważone usterki koniecznie muszą być zgłaszane. Po remoncie pojazd musi być ponownie sprawdzony, a każde wykonane prace powinny zostać odnotowane przez operatora. Procedurą tą obowiązkowo są objęte zarówno maszyny nowe, jak i wózki widłowe używane.
Operatorzy w czasie szkolenia poznają popularne rodzaje wózków widłowych wykorzystywane w różnego rodzaju magazynach, zlokalizowanych w pomieszczeniu zamkniętym jak i na otwartej przestrzeni. Prezentowana klasyfikacja wózków widłowych opiera się głównie na rodzajach montowanego napędu – elektrycznego, gazowego lub spalinowego, jednak wskazane zostają również maszyny o odmiennych konstrukcjach.
Po ukończeniu takiego kursu, operator powinien posiadać umiejętność operowania pojazdem i rozróżniania rodzajów wózków, a także wiedzę z zakresu budowy maszyn, ze wskazaniem najważniejszych części do wózków widłowych.