Pompa Ciepła Herz do instalacji centralnego ogrzewania i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Dolne źródło ciepła jako kolektor poziomy lub sondy pionowe. Moc grzewcza wynosi do 4,8 kW w najtańszym modelu a w najlepszym do 14,5 kW.
Pompa zawiera pompę źródła dolnego i górnego oraz naczynie zbiorcze solanki. Dodatkowo zestaw rur przyłączeniowych umożliwiających montaż przy ścianie, wraz z zaworami odcinającymi.
Pompy tego typu bardzo często nazywane są “solankową”. Jest to najczęściej spotykane rozwiązanie ze względu na stosunkowo najmniejszą trudność w instalacji. W tego typu rozwiązaniu dolne źródło może zostać wykonane w postaci sond pionowych lub kolektora płaskiego (spiralnego). Jest to układ zamknięty, w których krąży w obiegu wymuszonym roztwór solankowy (mieszanina glikolu polipropylenowego i wody). Układ ten jest bardzo podobny do pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem. Różnica polega na tym, że w układzie z solanką mamy trzy obiegi (obieg dolnego źródła z solanką, obieg pośredni z czynnikiem chłodniczym oraz obieg górnego źródła z wodą grzewczą), podczas gdy układ z bezpośrednim parowaniem posiada tylko dwa obiegi. Kolektor gruntowy zbudowano z rur polietylenowych (PE) o odpowiedniej grubości ścianek, w celu zabezpieczenia przed przypadkowym uszkodzeniem mechanicznym. Natomiast materiał, z którego wykonany jest kolektor, charakteryzuje się również obojętnością na działanie roztworu solankowego.
Głębokość ułożenia kolektora w wariancje poziomym wynosi od 1,8 do 2 metrów, natomiast głębokość odwiertów dla sond pionowych zależy od ich długości i może przekraczać nawet 100m. Wykonanie odwiertów pod instalację sond pionowych usankcjonowane jest procedurą formalno-prawną. Zwykle firma dokonująca odwierty lub instalator pompy ciepła pomaga inwestorowi w tym zakresie. Powierzchnia przeznaczona na położenie kolektora powinna być nienaruszona. Należy unikać powierzchni jednostronnie usypanych. Im wyższa wilgotność gruntu tym lepsze pozyskiwanie ciepła przez czynnik solankowy krążący w kolektorze. Oznacza to, że przy gruntach wilgotnych ułożymy mniej kolektorów niż przy gruntach suchych czy piaszczystych. Powierzchnie przewidziane do ułożenia kolektora nie mogą być zabudowane,ani nie można sadzić na nich roślin, które swymi korzeniami mogłyby uszkodzić wymiennik. Dopuszcza się sadzenie roślin o płytkim systemie korzeniowym oraz w niewielkim zakresie układanie kostki brukowej (nie powinna to być powierzchnia znacząco pokrywająca powierzchnię zalegania kolektora).
Pompa ciepła to idealne rozwiązanie dla ludzi chcących zaoszczędzić na energii i nie zanieczyszczać środowiska.