Budowa domu, bez względu na to, czy nadzorujemy ją sami czy też wykonuje to za nas firma zmusza nas do rozstrzygnięcia wielu kwestii, znalezienia satysfakcjonujących nas rozwiązań. Musimy je znaleźć jeszcze na etapie projektowania. Jednym z pytań będzie: z czego zrobić posadzki? Podłoga, jako jeden z najważniejszych elementów wnętrza, w istotny sposób kształtuje indywidualny charakter przestrzeni, ułatwiając wykonywanie czynności związanych z funkcją pomieszczenia.
Zastanawiając się nad właściwym doborem materiału na podłogę, należy zwrócić uwagę na sposób eksploatacji wnętrza, w którym ma ona spełniać swoją funkcję. Adekwatny dobór materiałów pozwala przez długi czas użytkować mieszkanie, które zawdzięcza swój atrakcyjny wygląd odpornym i ładnym posadzkom. Po podjęciu ostatecznej decyzji o nabyciu materiału na podłogę należy zadbać o wyrównanie podłoża. Parkiet, panele podłogowe, wykładziny, posadzki z gresu i terakoty, wymagają przygotowania idealnie równego podłoża, które możemy osiągnąć stosując różnego rodzaju wylewki wyrównujące. Wśród nich najprostsze w użyciu są zaprawy samopoziomujące. Planując zestawienie różnych materiałów na podłodze w otwartej przestrzeni, należy zwrócić uwagę na różnice w grubościach poszczególnych materiałów, które to należy zniwelować dodatkową warstwą wylewki.
Inną kwestią z jaką musimy się zmierzyć jest typ tynków. Jakość osiąganych w przeszłości powierzchni, przy stosowaniu tradycyjnych technologii tynkowania (cement, wapno, piasek) z reguły była niezadowalająca. Współcześnie coraz bardziej powszechna jest technologia tynków gipsowych. Używana jest z powodzeniem w budowie i remoncie wielu obiektów użyteczności publicznej. Wg pobieżnych szacunków, rocznie w Polsce wykonuje się sporo ponad 2 mln m2 tynków gipsowych. Dlaczego tynki gipsowe są lepsze od wcześniej stosowanych? Przede wszystkim wykonuje się je techniką jednowarstwową. To gwarancja ostatecznego wykończenia powierzchni ściany po jednokrotnym położeniu warstwy tynku. Ponadto są one proste do wygładzania a podczas prac powstaje mała ilość odpadów, są szybkoschnące i pozwalają uzyskiwać wysokie wydajności tynkowania.
Budowę uznaje się za skończoną, jeżeli dom jest wykończony na zewnątrz (elewacja) i w środku (ściany działowe, tynki, podłogi), ma instalację wewnętrzną i wszystkie przyłącza zewnętrzne, a teren wokół niego został uporządkowany. Po zakończeniu budowy inwestor powinien, zależnie od zawartych w pozwoleniu na budowę obowiązków zgłosić obiekt do użytkowania albo uzyskać pozwolenie na użytkowanie.
Furanflex poleca: posadzki żywiczne