Kominki zamknięte są w porównaniu do kominków otwartych bezpieczniejsze w użyciu i zdecydowanie bardziej efektywne energetycznie. Posiadają wiele zalet, dlatego warto poświęcić im więcej uwagi.
Najważniejszą cechą tego typu kominków jest zamknięte palenisko, chronione od zewnątrz przeszklonymi drzwiczkami. Palenisko to tworzą specjalne wkłady kominkowe, wykonane z materiałów odpornych na ekstremalne temperatury oraz akumulujących ciepło. Dzięki ich zastosowaniu proces spalania podlega bardziej sprawnej kontroli, a samo ogrzewanie powietrza przebiega w bardzo prosty sposób. Mówiąc najkrócej, chłodne powietrze wciągane jest przy podłodze lub oddzielnymi kanałami z zewnątrz, przepływa wokół ożebrowanej komory spalania i po nagrzaniu wydostaje się do pomieszczenia przez otwory w górnej części kominka. Technologia ta pozwala rozprowadzać ciepło w całym domu, a nie tylko w jednym pokoju. Podczas instalacji kominka zamkniętego warto zwrócić uwagę na to, skąd doprowadzane jest powietrze. Specjaliści doradzają zakup wkładów umożliwiających pobieranie powietrza z zewnątrz, dzięki temu możliwość cofania spalin będzie ograniczona niemalże do minimum.
O atrakcyjności kominka zamkniętego decydują przede wszystkim elementy widoczne „gołym okiem”. Należą do nich dekoracyjne obudowy, drzwiczki z żaroodpornego szkła oraz wszelkiego rodzaju akcesoria kominkowe umożliwiające jego obsługę. Każdy właściciel kominka powinien posiadać m.in. pogrzebacz, szufelkę do popiołu oraz szczotkę do czyszczenia wnętrza kominka.