Wynalezienie żarówki było kluczowym wynalazkiem w dziejach historii. To małe, niepozornie wyglądające urządzenie stało się nieodzownym elementem ludzkiego życia. O co tyle szumu? Zacznijmy od początku.
Już od XIX wieku przeróżni naukowcy starali się wynaleźć coś, co mogłoby zastąpić świecące właściwości ognia. Jako jedni z pierwszych, którzy zajęli się tym na poważnie był zespół pasjonatów dziedziny energetyki Tomasza Alvy Edisona. W 1879 roku tej zgranej ekipie udało się stworzyć żarówkę, która mogła świecić przez kilkadziesiąt godzin. Pierwszym trafnym pomysłem było wykorzystanie włókien węglowych, które postanowiono włożyć do szklanej banieczki. Ten dobry pomysł postanowiono udoskonalić za pomocą zastosowania japońskiego gatunku bambusa – jego zwęglone włókna były bardziej wydajne i były w stanie przez kilkaset godzin świecić promiennym, żółtym światłem. To był kluczowy moment dla Edisona. Był to bardzo ambitny człowiek, dlatego nie osiadł na laurach, aby w 1882 roku utworzyć całą sieć elektryczną mającą za zadanie oświetlenie jednej z dzielnic Nowego Yorku.
Patrząc na dokonanie Edisona wielu chciało udoskonalić jego wynalazek, aby był jeszcze bardziej wydajny i trwalszy. Udało się to Irvingowi Langumirowi, który w 1913 roku skonstruował nowoczesną żarówkę przypominającą te ówczesne.
Przez lata ten mały wynalazek zmieniał swój kształt, moc, wydajność oraz sposoby jego wykorzystywania. Dzisiaj ludzie nie wyobrażają sobie życia bez żarówki. Gdyby nagle miało zabraknąć żarówki świat opanowałaby ciemność i chaos. Mając na uwadze zastosowanie i ważność tego produktu coraz więcej firm zajmuje się jej produkcją, dystrybucją oraz sprzedażą wymyślając przy tym coraz nowsza kształty. Jedną z większych firm zajmujących się „rozprowadzaniem światła” jest http://www.nowazarowka.pl, to dobry przykład firmy oferującej szeroką gamę produktów oświetleniowych.
Podsumowując można się zastanowić, jaki wpływ i skutki na życie ludzi miało wynalezienie żarówki. Ogromnym plusem zdecydowanie jest możliwość dłuższej pracy i normalnego życia po zmroku. Efektem tego wynalazku było również wynalezienia kamery filmowej, ponieważ projekcja filmu wymagała ciągłego, mocnego światła żarówki. Dzięki niej możemy spędzać wolny czas oglądać filmy w kinie.
bez dwóch zadań…żarówka rządzi naszym światem 🙂
Bez żaruwek świat to mroczna głembia